Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
Свято останнього дзвінка – хвилююче і радісне свято!
Chatbox Анжела Анатольевна...
:clapping: :dance:
Time 09:40 - 26-05-2018
Чи доступне місто людям з інвалідністю?
Chatbox Виктор Иванов
"У Бердичеві пройшло чергове ви ...
Time 14:55 - 25-05-2018
Персональною виставкою зустрів своє 70-річчя художник Микола Романчук. Зі світлою душею та прагненням вперто працювати.
Chatbox Анатолий Ходорковс...
Николай, Поздравляю с Юбилеем и ...
Time 21:09 - 19-05-2018
Пропозиція скасувати рішення виконкому про встановлення тарифу на очистку стічних вод не набрала потрібної кількості голосів на 35-й сесії Бердичівської міської ради
Chatbox Наташа Быкова
Всі мешканці міста бігають у по ...
Time 16:44 - 01-05-2018
Якість очищення стічних вод у Бердичеві та районі підвищуватимуть у два етапи
Chatbox Олег Козловський
Замовлений репортаж , за кошти ...
Time 16:16 - 23-04-2018
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

Як на Бердичівщині Андрія святкують

Time Додано: субота, 13 груд. 2008, 06:00 ( більше 9 року назад )

Ця весела, дружня забава відбувається у Маркушівській школі вже не вперше, тож кожне наступне свято Андрія є кращим та яскравішим за попереднє. Традиції українського народу відтворюють і вчителі, і учні. Ось велика родина готується до вечорниць. У печі мліють вареники та каша. До заходу сонця та приходу хлопців дівчата повинні встигнути приготувати спільну вечерю і, найголовніше, спекти Калиту – круглу пшеничну паляницю з отвором посередині.

Як на Бердичівщині Андрія святкують

Валентина Поліщук, вчителька укр. мови та літератури Маркушівської ЗОШ: “Свято калити прийшло до нас ще з дохристиянських часів. Із приходом християнства такі ігри не схвалювались, бо це іде віз язичництва. Калита — символ сонця, А сонце було найбільшим божеством у древніх слов'ян. У християнстві це свято пов'язане із Андрієм Первозванним”.

Поки калита у печі, дівчата ворожать. На Андрія можна дізнатися свою долю. Її підкаже голодний пес. Чию балабушку вхопить першу — та дівка швидше заміж піде.

Про судженого може повідати і півень. Якщо зайшовши до хати, він спершу подивиться у дзеркало, майбутній чоловік буде ледащом, якщо клюватиме зерно — добрим господарем, а як захоче води напитися — то, не доведи, Господи, п'яницею.

Катерина Волошина, учениця Маркушівської ЗОШ: “Є таке ворожіння, що допомагає дізнатися, як буде звати майбутнього нареченого. Треба вийти на вулицю і запитати у першого стрічного чоловіка його ім'я. Таке буде і у судженого”.

Аж ось калита спеклася. Її дівчата ховають подалі від хлопців. Аби скуштувати запашного коржа, треба його витанцювати — на рогачах.

Найвеселіша частина андріївських вечорниць: обряд кусання Калити. Її підвішує на стрічці вартовий і розгойдує, щоб не можна було дістати. До коржа треба їхати на рогачах, як на білому коні, і не сміятися. Інакше вимажуть сажею. Після хлопців до калити пускали усіх охочих, навіть директорку школи.

Потім сонячний корж розламали і пригостили усіх дітей. У давнину дівчатам шматочки діставалися задарма, а от хлопці за те, що «калита солодка була», мусили відкупитися грішми, на стрічки.

Василь Олексійчук, вчитель історії Маркушівської ЗОШ: “У нас в Бердичівському районі діє програма “Відродження”. У нашій школі такі традиційні українські свята завжди проходять весело, масово. На древніх традиціях наших предків можна виховати патріота Батьківщини”.

Автор Юлія Крук

Камера Андрій Пеньківський

Chatbubbles Коментарів: 0