Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
У Бердичеві невідомі молотками «декомунізували» Героя Радянського Союзу генерала Ватутіна
Chatbox Игорь Никоненко
Грустно , что в таком прекрасно ...
Time 11:09 - 21-03-2018
У Бердичеві невідомі молотками «декомунізували» Героя Радянського Союзу генерала Ватутіна
Chatbox Андрей Енжиевский
ну почему же неизвестные? прост ...
Time 23:35 - 20-03-2018
Танкісти з Гончарівського стали переможцями міні-футбольної першості ОК «Північ»
Chatbox Владимир Куйдич
я Вам так скажу телеканал ВИК п ...
Time 09:09 - 16-03-2018
Надзвичайники врятували життя людині
Chatbox ТИ Бос
Цей пожар був за адресою Одеськ ...
Time 14:42 - 09-03-2018
Ольга Сумська та її чоловіки зіграли «Сублімацію любові» у Бердичеві
Chatbox Михайло Пасічник
Видно, сподобався наш Бердичів ...
Time 18:33 - 03-03-2018
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

В області відзначили 20-річчя Народного Руху

Time Додано: понеділок, 07 вер. 2009, 06:00 ( більше 8 року назад )

Народний Рух України за перебудову відзначає 20-річчя із дня створення. З цієї нагоди в обласній філармонії відбулися урочисті збори за участю рухівців Житомирщини. У їхньому числі була також бердичівська делегація.

В області відзначили 20-річчя Народного Руху

Перший голова обласної організації Народного Руху Святослав Васильчук привітав своїх побратимів, з якими двадцять років тому почав творити українську справу. Разом із ним слухачі пригадали, як у липні 1989 року на базі товариства української мови було створено перший у Житомирі осередок Народного Руху за перебудову. Двадцять чоловік із цього осередку взяли участь в Установчому з’їзді НРУ, що відбувся у Києві. Наслідком зборів стало прийняття програми і статуту Народного Руху та визначення мети його діяльності.

Невдовзі після цього над будівлею Житомирської міської ради замайорів жовто-блакитний прапор, здійнятий рухівцями. До обласного осередку з усіх районів за методичною допомогою та порадами стали стікатися люди. Бердичівляни Павло Передрій та Петро Костюк були в числі першопроходців. Створювати міський осередок було нелегко, згадують вони.

Павло Передрій, перший голова НРУ за перебудову у Бердичеві: “Перше, це був психологічний тиск з боку КГБ, не на мене особисто, а на моє оточення. На кшталт: ви там з ним поговоріть, що він собі надумав, це ж може бути біда, це можуть бути збройні сутички. Потім було щось на зразок переслідування. Ходили за мною якість люди, тиждень зустрічала мене чорна “Волга”. Йду з роботи, вона стоїть, потім проїжджає повз мене”.

Під час серпневого путчу у 1991 році, продовжує Святослав Васильчук, рухівці мусили не ночувати вдома, аби їх не заарештували. Це тривало аж до 24 серпня.

Святослав Васильчук, перший голова обласної організації НРУ за перебудову: “За нашими підрахунками із Житомирщини приїхало десь не менше тисяч чоловік. Тоді ми стали біля Верховної Ради і почали скандувати “Незалежність!”. Тодішній Верховній Раді було висунуто ультиматум: не випустимо вас із зали доти, доки не приймете Акт про державну незалежність. І от стоїть стотисячний мітинг, який скандує: “Незалежність! Незалежність!” . Звичайно, це дуже вплинуло морально і після обіду було прийнято Акт про державну незалежність України”.

Потім був Усеукраїнський референдум та перші президентські вибори самостійної держави. Народний Рух виконав поставлену мету і привів Україну до незалежності, підсумував Святослав Васильчук.

20-річчя організації відзначили численними вітаннями та почесними грамотами. Ті, хто піднімався на сцену, нагадували своїм соратникам, аби вони не розслаблялися, бо попереду в Руху ще багато роботи. Знають це і в Бердичеві.

Іван Лобай, голова Бердичівської міської організації НРУ: “Мало здобути незалежність, її потрібно наповнити новим змістом. І ми маємо це робити. У Бердичеві ми об’єднали однодумців з Народного Руху України, Меморіалу імені Василя Стуса, Союз Українок, ветеранську незалежну організацію, українське козацтво та інші сили, які хочуть бачити Україну українською”.

Народний Рух за перебудову відіграв значну роль у вітчизняній історії, говорили на святі. Він розбудив Україну та об’єднав її громадян під єдиним прапором державності. Урочисті збори з нагоди 20-річчя організації завершилися святковим концертом.

Автор: Інна Покотилюк

Камера: Віталій Сінєльніков

Chatbubbles Коментарів: 0