Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
38 позачергова сесія: депутати підтримали міськводоканал
Chatbox Петро Бондарчук
Вибачте за помилки. Вже наболіло.....
Time 17:13 - 17-07-2018
38 позачергова сесія: депутати підтримали міськводоканал
Chatbox Петро Бондарчук
А, вода текла по Пушкінській 3 ...
Time 17:10 - 17-07-2018
Вода по годинах може повернутися до Бердичева вже з 16-го липня. Причина – зупинка єдиного виробника рідкого хлору  «ДніпроАзоту».
Chatbox Roman Babych
От так новина! 6-й рік в будинк ...
Time 09:53 - 16-07-2018
«Українська Мадонна» Алла Мігай та віртуоз-неоромантик Олексій Ревенко презентували у Бердичеві «Гармонію душі»
Chatbox Анатолий Мозжухин
Вот это я понимаю, так надо раб ...
Time 23:41 - 02-07-2018
«Українська Мадонна» Алла Мігай та віртуоз-неоромантик Олексій Ревенко презентували у Бердичеві «Гармонію душі»
Chatbox Анатолий Мозжухин
Вот это я понимаю, так надо раб ...
Time 23:41 - 02-07-2018
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

У педколеджі на Андріївських вечорницях дізнавалися про долю

Time Додано: вівторок, 14 груд. 2010, 06:00 ( більше 7 року назад )

Музики вигравали, дівчата ворожили, юнаки – бешкетували. Це у педколеджі Андріївські вечорниці влаштували. Організатори запросили усіх бажаючих до звичайної української хати, в подібній щороку на свято Андрія збиралась молодь, аби з користю провести час і попросити прихильності в долі.

У педколеджі на Андріївських вечорницях дізнавалися про долю

Першими до хати приходили дівчата, здебільшого з одним-єдиним бажанням: дізнатися, чи бути їм цьогоріч нареченими. Тож усі підручні засоби підходять: вишневі гілочки, нитки, віск, чоботи. І якщо попередниці могли перед сном ще й солоного наїстися та місток біля подушки викласти, то чи вдаються до ворожби теперішні юнки та чи вірять вони у гадання?

Марія Атішева, студентка Бердичівського педколеджу: “Я вірю, мені якось хрещена один випадок розповідала. Дівчата гадали, розкладали коржики, а собака мав їх їсти. То одного взяв та й вбік сховав, і та дівчина взагалі не вийшла заміж”.

Євгенія Шилюк, студентка Бердичівського педколеджу: “Я вам скажу, що сучасні дівчата теж гадають. Сама вчора ворожила”.

Коли усі відомі способи гадання випробувано, у пригоді дівчатам стає справжня майстриня цієї справи – стара циганка. Їй і в воду не треба дивитись, аби точно визначити, кому з дівчат який суджений випаде.

Не обходились вечорниці без участі хлопців. Ті, певно, не менше за дівчат цілий рік чекали на Андріївський день. Адже і в них нині є важлива місія.

Максим Заливадний, студент Бердичівського педколеджу: “Ходити до дівчат на вечорниці. Свататися до них, ворожити”.

Щоправда, не стільки, щоб ворожити, а більше, щоб заважати – ось чому парубків так тягне на вечорниці. Бешкетують, бо знають: усі витівки цього дня їм пробачаються. Можна і ворота на дах закинути, і собакою перевдягнутися та дівоче ворожіння зіпсувати. Вміли люди раніше відпочивати, кажуть студенти. Зізнаються, що навіть трохи заздрять своїм попередникам.

Олексій Клімчук, студент Бердичівського педколеджу: “У кожного покоління є свої принади. Тодішнє не мало телебачення та інтернету, тож більше часу проводило на вулиці, у спілкуванні один з одним. Думаю, їм було веселіше, нам нема часу на подібні посиденькі”.

Ну, і які ж вечорниці без кусання калети? Коцюбу між ноги – і ти повноцінний пан Коцюбинський. Головне, аби впевненості і хватки вистачило, щоб відкусити шматок обрядового хліба. А якщо не вдасться, тоді бережи свої зуби від пана Калетинського, а обличчя - від сажі.

У такій жартівливо-розважальній формі наші пращури не лише проводили дозвілля, а й вчилися життєвої мудрості і тонкощам міжстатевого спілкування, такої думки про вечорниці дотримуються педагоги.

Ірина Жеревчук, викладач української музичної народної творчості: “Взагалі українські вечорниці – це такий феномен української культури, який поєднав не лише молодіжне дозвілля, а й школу ремесла і творчу лабораторію. Саме на вечорницях створювались найкращі пісні, легенди, перекази, оповідання. Молодь не лише розважалась, а й працювала, засвоювала різні види ремесла: плетіння, вишивання, дівчата дерли пір’я, хлопці різьбили, лагодили інструмент. Все, що було у господарській духовній культурі українського народу, усе знайшло відображення у вечорницях”.

Наприкінці вечора учасники заходу вмостилися за столом з пиріжками, варениками та іншими стравами. Не забули пригостити смакотою і гостей, а ще запросили їх до себе на наступний рік.

Автор: Інна Покотилюк

Камера: Віталій Сінєльніков

Chatbubbles Коментарів: 0