Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
Свято останнього дзвінка – хвилююче і радісне свято!
Chatbox Анжела Анатольевна...
:clapping: :dance:
Time 09:40 - 26-05-2018
Чи доступне місто людям з інвалідністю?
Chatbox Виктор Иванов
"У Бердичеві пройшло чергове ви ...
Time 14:55 - 25-05-2018
Персональною виставкою зустрів своє 70-річчя художник Микола Романчук. Зі світлою душею та прагненням вперто працювати.
Chatbox Анатолий Ходорковс...
Николай, Поздравляю с Юбилеем и ...
Time 21:09 - 19-05-2018
Пропозиція скасувати рішення виконкому про встановлення тарифу на очистку стічних вод не набрала потрібної кількості голосів на 35-й сесії Бердичівської міської ради
Chatbox Наташа Быкова
Всі мешканці міста бігають у по ...
Time 16:44 - 01-05-2018
Якість очищення стічних вод у Бердичеві та районі підвищуватимуть у два етапи
Chatbox Олег Козловський
Замовлений репортаж , за кошти ...
Time 16:16 - 23-04-2018
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

У Бердичеві відзначили День української мови та писемності

Time Додано: вівторок, 09 лист. 2010, 06:00 ( більше 7 року назад )

Тринадцять років поспіль 9-го листопада в Україні відзначають день української мови та писемності. З нагоди цього свята у навчальних закладах міста відбуваються різні заходи. Так, наприклад, у коледжі промисловості, економіки та права традиційно проходить конкурс на найкращу тематичну стіннівку. Студенти висвітлюють у саморобних газетах історію розвитку української мови та її писемності, згадують видатні імена, без яких не було б і нашої мови. Серед таких – ім’я Преподобного Нестора-літописця, що його вважають за автора «Повісті минулих літ». Розповідаючи про становлення української мови, фахівці відзначають: цей процес був тривалим і проходив не без перешкод.

У Бердичеві відзначили День української мови та писемності

Володимир Зборовський, викладач української мови та літератури БКПЕП: «Українська мова багаторазово переслідувалась і держави як такої ще не було, але перші пам’ятки писемності приходять до нас ще з часів того ж таки Нестора. Звісно, не можна говорити, що це вже була українська мова, скоріше, це була праслов’янська, прамова. Але вона є джерелом нашої сучасної писемності. Вік визначити важко. Можливо, мова започатковувалась на рівні звуків, але до її літературного становлення минули цілі тисячоліття».

Аби довести мову до такого рівня, яким українці послуговуються сьогодні, знадобилась праця багатьох людей. Свій внесок зробили брати Кирило та Мефодій, Іван Котляревський, Тарас Шевченко та інші видатні діячі. Мова – то наче єдиний живий організм, вона продовжує розвиватися, каже Володимир Зборовський. Щоправда, окремі дослідники намагаються повернутися до старих правописів.

Володимир Зборовський, викладач української мови та літератури БКПЕП: «Через це ми досить часто з екранів телевізорів чуємо незрозумілі слова, наприклад «заля», «кляса», «ненависти», «любови», «фотографиня». Українська мова не заслуговує, щоб її відтягували назад. Вона розвивається разом із суспільством, іде вперед, я думаю, що ніякі негаразди не зупинять її розвиток».

Самими стінгазетами відзначення Дня української мови та писемності не обмежується. 9-го листопада стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені канадського мецената українського походження Петра Яцика. Щороку бердичівські учні та студенти доводять: їхні знання рідної мови - на належному рівні. Також молодь погоджується з висловом Вольтера: усі європейські мови можна вивчити за 6 років, свою ж треба вчити усе життя.

Світлана Звізда, учениця ЗОШ №5: «На мою думку, вивчати мову потрібно, щоб люди її не забували, щоб її вивчали менші діти. Зараз багато українців розмовляють російською мовою, а я щаслива, що спілкуюся українською і що я українка».

Усним журналом під назвою «Мови чарівний голос» відзначили свято у п’ятій школі. Сторінка за сторінкою учні гортали історію рідної мови, починаючи з кирилиці, завершуючи Кобзарем. З’ясували місце української мови серед інших слов’янських та вкотре переконалися, що рідною можна не лише гарно говорити, а й співати і декламувати. Аби виховати в учнів любов до рідної мови, навчити їх шанобливо ставитися до цього найціннішого скарбу, що тільки може бути у народу, під час підготовки заходу вчителі-мовники не забули і про мартиролог гонінь української мови. Отож, рік 1627-й: указом царя Олексія Михайловича книги українського друку звелено зібрати і спалити із суворою забороною будь-коли в майбутньому їх купувати.

Аліна Афанасієва, учениця ЗОШ №5: «Я дізналась із цього заходу про те, як багато нашу мову гнобили, але народ показав, що він може за себе постояти, що ми нація і що в нас є своя мова – українська».

Молоде покоління вбачає своє завдання у збереженні такої пам’яті, у подальшому розвитку мови та передачі її наступникам.

Автор: Інна Покотилюк

Камера: Віталій Сінєльніков

Chatbubbles Коментарів: 0