Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
Освітяни Бердичева готові крокувати у новий навчальний рік!
Chatbox :)
Дивно наші люди розуміють свобо ...
Time 00:30 - 05-09-2017
Освітяни Бердичева готові крокувати у новий навчальний рік!
Chatbox Татьяна
Для Директор школи (23.235.227. ...
Time 23:57 - 04-09-2017
Тротуарною плиткою вистеляють підхід до майбутньої дитячої поліклініки
Chatbox Вася Бакс
для Аноним (91.229.240.90) -моз ...
Time 22:45 - 04-09-2017
Освітяни Бердичева готові крокувати у новий навчальний рік!
Chatbox Батько
Погоджуюся з попереднім комента ...
Time 22:40 - 04-09-2017
Освітяни Бердичева готові крокувати у новий навчальний рік!
Chatbox Дядько
Моя дівчина,наразі дружина прац ...
Time 22:34 - 04-09-2017
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaЗолотий Сазан
Наша вода
Тут може бути Ваша реклама

Повідомлення

У Бердичеві святкують Маковея

Time Додано: субота, 15 серп. 2009, 06:00 ( більше 8 року назад )

14 серпня бердичівські греко-католики та православні відзначають свято Маковея. Його історія пов'язана із стражданням семи братів-мучеників Макавеїв, їхньої матері Соломонії та вчителя Єлеазара, які у 166 році до Різдва Христового прийняли смерть за віру.

У Бердичеві святкують Маковея

Інші назви свята - Медвяний Спас, Перший або Спас на воді. У храмах проходять служби, наприкінці яких відбувається освячення води, меду, маку та квітів. Їх у китицях багато, кожна рослина має цілющі властивості та магічне значення. М’ята оберігає від усякого лиха й додає здоров’я, ласкавці – приносять у родину злагоду і щирість, а сонях уособлюється з небесним світилом, яке має бути ііі ласкавим і милосердним до людей, тварин та рослин.

Прихожани несуть на освячення рослини із власного городу або придбані неподалік церкви. Бердичівлянка Ніна до вибору “маковейчика” ставиться виважено. Тут і чортополох від злих духів має бути, і маку достатньо, говорить жінка.

Ніна бердичівлянка: “Ви вже собі знайшли букетик? - Ні, не знайшла. Треба, щоб хоча б дві маковинки ньому було. Щоб одну розірвати, посипати перед порогом, так, а одну, щоб залишити”.

Багато людей на Маковея приходять щороку. Деякі підробляють: виготовляють букетики та продають. Заодно радять, як треба використовувати рослини.

Продавець: “Повинні бути квіти, обов’язково повинна бути м’ята, чорнобривці — це наше українське. І, я думаю, все прикрашається квітами, такими як айстри, і таке інше. Потім букет треба посвятити, як дітки народжуються, купати треба і самим можна купатися. Це дуже помічне буде”.

Традиційна обрядова їжа цього дня - коржі з маком та медом. Їх бердичівляни також несуть до церкви. В кожного свій погляд на свято: для когось це традиція, а в декого Перший Спас асоціюється із жнивами.

Аня: “Що це за свято, що ти про нього знаєш? - Що достигають маки, жнива не кінчаються”.

Галина Сергіївна: “Що ви сьогодні будете святити? - Буду святити всі лікарські трави, овес, жито, пшеницю, васильки, те, щоб в домі оберігало. А в корзинці в мене мед, коржі, мак”.

Після освячення букет квітів та голівки маку кладуть за образи і зберігають до весни, аби потім розсіяти городом. Від Маковія починається Успенський піст, який триватиме до 28 серпня. Окрім того, Перший Спас – це проводи літа. До вирію починають відлітати ластівки.

Автор: Інна Покотилюк

Камера: Віталій Сінєльніков

Chatbubbles Коментарів: 0