Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
Найвищий дар людини – рідна мова!
Chatbox Михайло Пасічник
Ось яка національно свідома мол ...
Time 07:27 - 22-02-2018
Лікарі «Швидкої» просять підтримати петицію
Chatbox Viktor Bessalitsk...
Посилання:
Time 19:37 - 21-02-2018
Лікарі «Швидкої» просять підтримати петицію
Chatbox Ирина Марковская
Скиньте посилання будь ласка.
Time 20:01 - 19-02-2018
ДТП на Європейській: 20-літній кермувальник ВМW із розгону «влетів» в Арку
Chatbox Світлана Матковськ...
Діма ти вопше гоніш що ти робиш дурачок
Time 21:26 - 07-02-2018
Вбивство у Бердичеві: у загибелі жінки підозрюють її чоловіка
Chatbox Али Каддафи
:shame: Смертной кары не будет, ...
Time 12:03 - 23-01-2018
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

У Бердичеві святкують Маковея

Time Додано: субота, 15 серп. 2009, 06:00 ( більше 8 року назад )

14 серпня бердичівські греко-католики та православні відзначають свято Маковея. Його історія пов'язана із стражданням семи братів-мучеників Макавеїв, їхньої матері Соломонії та вчителя Єлеазара, які у 166 році до Різдва Христового прийняли смерть за віру.

У Бердичеві святкують Маковея

Інші назви свята - Медвяний Спас, Перший або Спас на воді. У храмах проходять служби, наприкінці яких відбувається освячення води, меду, маку та квітів. Їх у китицях багато, кожна рослина має цілющі властивості та магічне значення. М’ята оберігає від усякого лиха й додає здоров’я, ласкавці – приносять у родину злагоду і щирість, а сонях уособлюється з небесним світилом, яке має бути ііі ласкавим і милосердним до людей, тварин та рослин.

Прихожани несуть на освячення рослини із власного городу або придбані неподалік церкви. Бердичівлянка Ніна до вибору “маковейчика” ставиться виважено. Тут і чортополох від злих духів має бути, і маку достатньо, говорить жінка.

Ніна бердичівлянка: “Ви вже собі знайшли букетик? - Ні, не знайшла. Треба, щоб хоча б дві маковинки ньому було. Щоб одну розірвати, посипати перед порогом, так, а одну, щоб залишити”.

Багато людей на Маковея приходять щороку. Деякі підробляють: виготовляють букетики та продають. Заодно радять, як треба використовувати рослини.

Продавець: “Повинні бути квіти, обов’язково повинна бути м’ята, чорнобривці — це наше українське. І, я думаю, все прикрашається квітами, такими як айстри, і таке інше. Потім букет треба посвятити, як дітки народжуються, купати треба і самим можна купатися. Це дуже помічне буде”.

Традиційна обрядова їжа цього дня - коржі з маком та медом. Їх бердичівляни також несуть до церкви. В кожного свій погляд на свято: для когось це традиція, а в декого Перший Спас асоціюється із жнивами.

Аня: “Що це за свято, що ти про нього знаєш? - Що достигають маки, жнива не кінчаються”.

Галина Сергіївна: “Що ви сьогодні будете святити? - Буду святити всі лікарські трави, овес, жито, пшеницю, васильки, те, щоб в домі оберігало. А в корзинці в мене мед, коржі, мак”.

Після освячення букет квітів та голівки маку кладуть за образи і зберігають до весни, аби потім розсіяти городом. Від Маковія починається Успенський піст, який триватиме до 28 серпня. Окрім того, Перший Спас – це проводи літа. До вирію починають відлітати ластівки.

Автор: Інна Покотилюк

Камера: Віталій Сінєльніков

Chatbubbles Коментарів: 0