Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
У суботу 8-го вересня у Бердичеві – Турнір Лонського!
Chatbox назар мазурець
:champion: :champion: :champion:
Time 19:07 - 07-09-2018
Вийшов із лазні – потрапив під машину
Chatbox Максим Семенюк
Это все тупое враньё ! Человек ...
Time 21:15 - 02-09-2018
Чи зникне 20 приміських маршрутів через складнощі у «Бердичівському АТП-11837»?..
Chatbox Василь Недзельськи...
ТИ ЧМО !!!
Time 00:23 - 23-08-2018
«Наш піт береже піхоти кров»: 26-а артбригада презентувала збірку поезій
Chatbox Сергій Ярошовець
Вона приходить, коли їй забагне ...
Time 22:38 - 15-08-2018
«Прибрався уранці – прибери свою планету…»
Chatbox Олена Лук'янюк
Так, на жаль, не все умістив сю ...
Time 19:34 - 03-08-2018
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

У Бердичеві святкують Маковея

Time Додано: субота, 15 серп. 2009, 06:00 ( близько 9 року назад )

14 серпня бердичівські греко-католики та православні відзначають свято Маковея. Його історія пов'язана із стражданням семи братів-мучеників Макавеїв, їхньої матері Соломонії та вчителя Єлеазара, які у 166 році до Різдва Христового прийняли смерть за віру.

У Бердичеві святкують Маковея

Інші назви свята - Медвяний Спас, Перший або Спас на воді. У храмах проходять служби, наприкінці яких відбувається освячення води, меду, маку та квітів. Їх у китицях багато, кожна рослина має цілющі властивості та магічне значення. М’ята оберігає від усякого лиха й додає здоров’я, ласкавці – приносять у родину злагоду і щирість, а сонях уособлюється з небесним світилом, яке має бути ііі ласкавим і милосердним до людей, тварин та рослин.

Прихожани несуть на освячення рослини із власного городу або придбані неподалік церкви. Бердичівлянка Ніна до вибору “маковейчика” ставиться виважено. Тут і чортополох від злих духів має бути, і маку достатньо, говорить жінка.

Ніна бердичівлянка: “Ви вже собі знайшли букетик? - Ні, не знайшла. Треба, щоб хоча б дві маковинки ньому було. Щоб одну розірвати, посипати перед порогом, так, а одну, щоб залишити”.

Багато людей на Маковея приходять щороку. Деякі підробляють: виготовляють букетики та продають. Заодно радять, як треба використовувати рослини.

Продавець: “Повинні бути квіти, обов’язково повинна бути м’ята, чорнобривці — це наше українське. І, я думаю, все прикрашається квітами, такими як айстри, і таке інше. Потім букет треба посвятити, як дітки народжуються, купати треба і самим можна купатися. Це дуже помічне буде”.

Традиційна обрядова їжа цього дня - коржі з маком та медом. Їх бердичівляни також несуть до церкви. В кожного свій погляд на свято: для когось це традиція, а в декого Перший Спас асоціюється із жнивами.

Аня: “Що це за свято, що ти про нього знаєш? - Що достигають маки, жнива не кінчаються”.

Галина Сергіївна: “Що ви сьогодні будете святити? - Буду святити всі лікарські трави, овес, жито, пшеницю, васильки, те, щоб в домі оберігало. А в корзинці в мене мед, коржі, мак”.

Після освячення букет квітів та голівки маку кладуть за образи і зберігають до весни, аби потім розсіяти городом. Від Маковія починається Успенський піст, який триватиме до 28 серпня. Окрім того, Перший Спас – це проводи літа. До вирію починають відлітати ластівки.

Автор: Інна Покотилюк

Камера: Віталій Сінєльніков

Chatbubbles Коментарів: 0