Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
38 позачергова сесія: депутати підтримали міськводоканал
Chatbox Петро Бондарчук
Вибачте за помилки. Вже наболіло.....
Time 17:13 - 17-07-2018
38 позачергова сесія: депутати підтримали міськводоканал
Chatbox Петро Бондарчук
А, вода текла по Пушкінській 3 ...
Time 17:10 - 17-07-2018
Вода по годинах може повернутися до Бердичева вже з 16-го липня. Причина – зупинка єдиного виробника рідкого хлору  «ДніпроАзоту».
Chatbox Roman Babych
От так новина! 6-й рік в будинк ...
Time 09:53 - 16-07-2018
«Українська Мадонна» Алла Мігай та віртуоз-неоромантик Олексій Ревенко презентували у Бердичеві «Гармонію душі»
Chatbox Анатолий Мозжухин
Вот это я понимаю, так надо раб ...
Time 23:41 - 02-07-2018
«Українська Мадонна» Алла Мігай та віртуоз-неоромантик Олексій Ревенко презентували у Бердичеві «Гармонію душі»
Chatbox Анатолий Мозжухин
Вот это я понимаю, так надо раб ...
Time 23:41 - 02-07-2018
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

Працівники санстанції — на сторожі людського здоров’я

Time Додано: субота, 10 жовт. 2009, 06:00 ( майже 9 років назад )

Свого часу санітарні лікарі врятували людство від чуми і туберкульозу, винайшовши від них ліки. Нині вони продовжують берегти тендітне людське здоров’я, бо як ніхто інший, знають, що хворобу краще попередити. Завдань, які стоять перед санітарно-епідеміологічною службою, багато, каже заступник головного лікаря Валерій Биков.

Працівники санстанції — на сторожі людського здоров’я

Валерій Биков, заступник головного лікаря Бердичівської райСЕС: “Визначення пріоритетних заходів у профілактиці інфекційних захворювань, захист населення від шкідливого впливу факторів дозвілля, вивчення, оцінка та прогнозування показників здоров’я населення, встановлення факторів довкілля. що шкідливо впливають на здоров’я, запобігання розповсюдженню та занесенню особливо небезпечних інфекцій та паразитарних хвороб, отруєнь та радіаційних уражень людей”.

Аби за всім устежити, в службі функціонують санітарно-гігієнічний, епідеміологічний, дезинфекційний відділи та відділ профілактичної дезинфекції, в яких працює близько півтори сотні фахівців. Ці структурні підрозділи мають свої відділення та лабораторії.

Фахівців із відділення комунальної гігієни добре знають на об’єктах відпочинку, водопостачання, підприємствах, у лікарнях, автовокзалах, бібліотеках і навіть банках. Якість освітлення, чи достатня кількість площі припадає на одного працівника, в якому стані санвузол і комунікації — на ці та інші речі під час перевірки звертає увагу завідуюча “комунальним” відділенням Ольга Протасевич. У перукарні все в порядку: ножиці з пінцетами стерилізуються, на гребінцях волосся немає, дезрозчини готові. Санітарного режиму дотримуються не заради працівників санстанції, а заради своїх клієнтів, кажуть у закладі.

Ірина, перукар: “Почуваємося впевнено, бо коли у нас щось негаразд, працівник СЕС нам на це указують і ми одразу намагаємося їх усунути”.

Після перевірки треба скласти акт обстеження, потім відвідати інші об’єкти згідно графіку і лише тоді можна повернутися до робочого місця.

А як правильно його обладнати, створити безпечні умови для працівників, аби вони не травмувалися на виробництві, знають у відділенні гігієни праці — найголовнішому з усіх, як називають його тамтешні спеціалісти. Вони перевіряють дотримання санітарно-гігієнічних вимог уже під час будівництва об’єкту, здачі його в експлуатацію та функціонування. Окрім того, продовжує заввідділенням Анатолій Поліщук, лікарі визначають категорії робітників, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах, перевіряють своєчасність проходження медичного огляду. Знайдені недоліки рекомендують усунути.

За санітарним порядком у школах, дитячих садочках, коледжах, ПТУ, позашкільних закладах стежать лікарі відділення гігієни дітей та підлітків, яке очолює Сергій Колубовський. Ці спеціалісти зазирають до їдалень і буфетів, оглядають шкільні меблі, контролюють стан освітлення — все для того, аби учням та студентам було комфортно і безпечно.

Об’єкти, на яких виробляють, продають та споживають харчові продукти, знаходяться під наглядом ось цих восьми жінок з відділення гігієни харчування.

Василь Поворознюк, зав.відділенням гігієни харчування: “Самий головний наш показник — це безпечність цих продуктів для здоров’я населення, тобто щоб вони не призводили до порушення здоров’я людей у нашому регіоні”.

Перед фахівцями відкриваються найпотаємніші куточки усіх магазинів та кафе. Неохайна прилегла територія, відсутність медичних книжок та якісних посвідчень, прострочений товар на полицях — за це санлікарі складають протоколи, штрафують та вилучають продукцію. Але в цьому магазині, здається усе гаразд.

Олена Сорокопуд, помічник санітарного лікаря з гігієни харчування: “Холодильна вітрина поділена на два частини, це правильно, тому що за правилами товарного сусідства ці продукти не можна зберігати разом. Температурний режим зберігання ковбасних та рибних виробів дотримується”.

У закладах громадського харчування лікарі теж постійні гості. На всі їхні запити відповідають працівники та власник об’єкту. Серед іншого перевіряють технологічні картки на кожну страву, зазначену в меню, і беруть змиви чистого посуду, рук та одягу кухарів для мікробіологічних досліджень.

Тетяна Татарчук, помічник санітарного лікаря з гігієни харчування: “Ці змиви покажуть, наскільки якісно вимитий посуд і чи немає бактерії кишкової палички”.

Чим займаються у бактеріологічній лабораторії, здогадатися неважко. Здебільшого роблять посіви харчів та води на бактерії. Для проведення таких операцій тут є численні флакони, пробирки, пляшечки і так звані чашки Петрі, названі ім’ям винахідника. На дно такої чашки поміщають досліджувану речовину, скажімо, воду, і додають поживне середовище. Різні бактерії ростуть у різних умовах, пояснює завідуюча Валентина Грабовська, тож у якості поживи виступає коли спеціально придбана хімічна речовина, а коли справжня кров чи білок. Чашку ставлять до термостату, в якому за сталої температури ростуть бактерії. Якщо у досліджуваній речовині є мікроорганізми, то їх через деякий час видно. Лаборанти вміють навіть на око визначати, якого захворювання це збудники.

Мікроби — не найстрашніше, з чим доводиться мати справу. Стіни паразитологічної лабораторії вкриті зображеннями гельмінтів усіх видів. Тамтешні працівники бачать цих та інших паразитів, що завдають шкоди людському організму, вживу.

Раїса Меркулова. зав.паразитологічною лабораторією: “Під мікроскопом ми багато чого бачимо, я працюю вже понад тридцять років, бачила багато цепнів, збудників малярії та вивексу. Особливо від людей, які приїжджають з-за кордону”.

Обидві лабораторії, а також відділення медичної паразитології та ентомології, підпорядковані епідеміологічному відділу. Тут знають, який стан захворюваності у місті і вміють спрогнозувати та запобігти спалахам епідемій. За заявкою цього відділу у вогнища інфекції, будь то приватна будівля чи місце масового перебування людей, виїжджають спеціалісти дезинфекційного відділу. Вони споряджені респіраторами, марлевими пов’язками, балонами з дезрідинами та іншим реманентом. Частину заражених речей дезинфікують на місці, частину — забираються до відділу.

Галина Михайлів, дезінструктор: “Подушки, ковдри, матраци та інші речі — все, що привозимо з вогнищ інфекції”.

Продезинфіковані речі забирають з чистого боку камери та повертають господарям. Також до цього відділу можуть потрапити ті, у кого знаходять воші.

Окрім мікроорганізмів, санітарні лікарі борються також із гризунами та комахами. Цим займаються у відділі профілактичної дезинфекції. Певно, немає такої сфери життєдіяльності, яку б не обстежували працівники санстанції. За допомогою спецприладів у радіологічній лабораторії дізнаються, скільки нуклідів міститься у грибах, овочах та фруктах.

Марія Кащук, технік-дозиметрист: “Також вимірюємо вміст цезію-137 у продуктах харчування та тирсі. Всі деревообробні підприємства, які знаходяться на території міста і району, проходять у нас перевірку”.

Завдяки злагодженій роботі працівників санстанції у місті вже кілька десятків років не було масових отруєнь, кажуть керівники служби. А завідуюча санітарно-гігієнічним відділом наголошує, що чим краще працює служба, тим менше її знають.

Надія Мельничук, зав.санітарно-гігієнічним відділом Бердичівської райСЕС: “Звичайний лікар лікує одну людину, а санітарний проводить профілактичну роботу серед багатьох людей одночасно. Користі набагато більше”.

Керівники характеризують колектив санітарних лікарів як порядних, освічених та відповідальних людей. Щороку у другу неділю жовтня вони відзначають професійне свято. І бажають одне одному здоров’я, родинної злагоди і творчого натхнення.

Автор: Інна Покотилюк

Камера: Віталій Сінєльніков

Chatbubbles Коментарів: 0