Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
Свято останнього дзвінка – хвилююче і радісне свято!
Chatbox Анжела Анатольевна...
:clapping: :dance:
Time 09:40 - 26-05-2018
Чи доступне місто людям з інвалідністю?
Chatbox Виктор Иванов
"У Бердичеві пройшло чергове ви ...
Time 14:55 - 25-05-2018
Персональною виставкою зустрів своє 70-річчя художник Микола Романчук. Зі світлою душею та прагненням вперто працювати.
Chatbox Анатолий Ходорковс...
Николай, Поздравляю с Юбилеем и ...
Time 21:09 - 19-05-2018
Пропозиція скасувати рішення виконкому про встановлення тарифу на очистку стічних вод не набрала потрібної кількості голосів на 35-й сесії Бердичівської міської ради
Chatbox Наташа Быкова
Всі мешканці міста бігають у по ...
Time 16:44 - 01-05-2018
Якість очищення стічних вод у Бердичеві та районі підвищуватимуть у два етапи
Chatbox Олег Козловський
Замовлений репортаж , за кошти ...
Time 16:16 - 23-04-2018
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

До 68-річниці початку Великої Вітчизняної війни у Бердичеві презентували черговий том «Книги скорботи»

Time Додано: середа, 24 черв. 2009, 06:00 ( близько 9 року назад )

У приміщенні центральної бібліотеки бердичівляни згадували трагічну дату в історії України та усіх народів колишнього Радянського Союзу: 68 років тому німецькі літаки скинули бомби на міста та села країни. Почалася Велика Вітчизняна війна... Однією з перших відчула на собі жах вибухів та людських смертей Житомирщина. Вже 7-го липня 41-го року ворожі війська оволоділи Бердичевом. «Новий порядок», встановлений нацистами у місті, призвів до багатотисячних жертв його мешканців. Лише за 2 вересневих дні у Бердичеві стратили понад 18 тисяч чоловік.

До 68-річниці початку Великої Вітчизняної війни у Бердичеві презентували черговий том «Книги скорботи»

Іван Демусь, заступник Бердичівського міського голови: «До початку війни кількість мешканців міста становила більше 66-ти тисяч чоловік, по завершенні — 18 тис. За роки війни було винищено 38 536 бердичівлян, у боротьбі з ворогом загинуло 4623 наших земляків. Прізвища мешканців Бердичева закарбовані у пам’ятниках й монументах по усьому світу. А десь — і не записані...»

Сьогодні існують десятки письмових свідчень очевидців трагічних подій 41-44-го років, що відбувалися у Бердичеві. У своїх спогадах ті, кому пощастило вижити у смертельній м’ясорубці, згадують: місто перетворилося на центр масового терору. Один із таких листів зачитав голова Бердичівської міської ради ветеранів війни Сергій Железняк.

Сергій Железняк, голова Бердичівської міської ради ветеранів ВВв: « «... я залишився живим, бо дивом тричі зумів врятуватися від гестапівців й поліцаїв. Завдячуючи місцевим жителям, які, ризикуючи власним життям, рятували і переховували мене, я все це сьогодні можу розповісти. Це — благородні люди, справжні праведники миру.»

На Україні пам’ятають не тільки загиблих під час війни солдат та офіцерів: список імен мирних громадян — розстріляних, повішаних, спалених живцем, замучених у концтаборах, померлих на роботах у Німеччині, зниклих безвісти — зібрано у «Книзі Скорботи». Вона стала складовою іншого сумного реєстру — «Книги Пам’яті України». Бердичівлянам презентували першу частину 3-го тому «Книги скорботи»: у ній автори намагалися скласти повний список мирних мешканців Житомирської області, яких відправили на той світ фашисти. Зі слів одного з упорядників — учасника Великої Вітчизняної війни Кирила Семенова — книга створена на основі спогадів родичів загиблих та їхніх заяв.

Кирило Семенов, упорядник «Книги скорботи», учасник Великої Вітчизняної війни: «Издание «Книги Памяти» было строго документировано. Основывалась книга на документах, полученных из архива или извещениях, которые подучали родственники погибших или пропавших без вести. 12 томов... Спасибо всем, кто нашел нужным продолжать выпуск этой книги: солдат-то мы вспомнили, но погибло-то и много мирных граждан.»

Завершилося відзначення Дня скорботи і вшанування пам'яті жертв Великої Вітчизняної війни покладанням квітів до Вічного Вогню. У ньому взяв участь Бердичівський міський голова Василь Мазур.

Автор: Олександр Єжель

Камера: Віталій Сінєльніков

Chatbubbles Коментарів: 0