Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
ДТП на пішохідному переході: не розминулись дві автівки
Chatbox Andrey Pereuda
https://e-dem.in.ua/berdychiv/P ...
Time 21:30 - 09-12-2018
Турнір «за власним бажанням» ініціювали у Бердичеві активісти організацій людей з інвалідністю
Chatbox Andrey Pereuda
https://e-dem.in.ua/berdychiv/P ...
Time 21:30 - 09-12-2018
Коли «дерево» дорівнює «чарівність»: у Бердичеві «виставилася» творча трійка Земнухов-Ковальчук-Вахніцький
Chatbox Andrey Pereuda
https://e-dem.in.ua/berdychiv/P ...
Time 21:30 - 09-12-2018
Бердичів провів XІ матчеву зустріч з боксу пам’яті М. Самойлова
Chatbox Стас Перковский
Наймолодший вихованець із Берди ...
Time 16:37 - 03-12-2018
Паління - попередня причина пожежі у будинку по вул. Шевченка
Chatbox Укроп Укропович
Коли мешканці будинків «б"ють в ...
Time 09:10 - 03-12-2018
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

Час прочитати «Бердичів» у Бердичеві!

Time Додано: неділя, 18 лют. 2018, 15:58 ( 10 міс. назад )

Про життя і творчість прозаїка, драматурга і сценариста Фрідріха Горенштейна, чиє ім’я тісно пов’язане із нашим містом, говорили у приміщенні «М-Формації» Центральної бібліотечної системи. Бердичів – головний герой однойменної драми письменника, місто його дитинства і юності присутнє у багатьох творах неординарної, видатної і навіть геніальної особистості. Колись світлої пам’яті наш земляк Фелікс Пашківський, досліджуючи творчість Горенштейна, писав: «Що б там не було – «Бердичів» прочитали в Бердичеві». Сьогодні, здається, настав час перечитати знову! Такої ж думки організатор заходу, полковник медичної служби запасу, член Спілки краєзнавців Володимир Сінчук.

Час прочитати «Бердичів» у Бердичеві! Час прочитати «Бердичів» у Бердичеві! Час прочитати «Бердичів» у Бердичеві! Час прочитати «Бердичів» у Бердичеві! Час прочитати «Бердичів» у Бердичеві!

Цитує Горенштейна, вітаючи присутніх на літературному заході, начальник відділу культури Валентина Кузьменко.

Володимир Сінчук разом зі своїми помічниками, учнями 4-ої школи та їх учителем зарубіжної Тетяною Литвиненко проаналізували кілька творів, серед яких «Спокута», «Будинок з башточкою»... Краєзнавець підготував показати присутнім фрагменти фільмів, а також рідкісні фото, на одному з яких – Горенштейн у колі однокласників 4 і 2 бердичівських шкіл. Дивина, на фото післявоєнного 47-го року – у одному класі 4-ої школи навчались три майбутніх письменники: Борис Рахманін, Семен Майданник і Фрідріх Горенштейн. Батько останнього «зник у пеклі сталінських тридцятих», мама загинула. Допитливий Фрідріх якийсь час жив у тітки у Бердичеві. Перше оповідання Горенштейна датоване 1962-им роком, надруковане у московському журналі «Юність». Основна тема творчості – різке неприйняття антисемітизму. Він, ровесник покоління, котре називають дітьми Хрущовської «відлиги», роздумує над долею євреїв, християнства, юдаїзму. Роками його твори не видають і не друкують. У 1980 році Горенштейн емігрує до Німеччини.

На літературний захід, на запрошення краєзнавця, приїхала філолог, перекладач Центру Юдаїки, автор українського перекладу «Дом с башенкой»-«Дім з башточкою» Катерина Сінченко. Володимир Іванович показав гості місто дитинства і юності Горенштейна. Вона вперше пройшлась бердичівськими вуличками, побувала біля 2-ої школи, у якій навчався Горенштейн, зупинялась на тому самому місці, де був дім із башточкою.

Працювала над перекладом Катерина Сінченко майже рік. Було нелегко, але цікаво.

Наступний твір Горенштейна, за який візьметься Катерина – «Старушки». Поки думає над перекладом назви. А місто, у якому побувала вперше, не розчарувало сподівань перекладачки.

Насамкінець Володимир Сінчук висловлює думку багатьох: непогано було б вшанувати земляка у Бердичеві, хоча б встановленням меморіальної дошки на будинку, у якому жив письменник (у п’єсі «Бердичів» той будинок під номером 9 по Маяковського (нині – Театральній)), чи на старому корпусі 2-ої школи, яку закінчив Горенштейн у 1950 році.

Репортаж Олени Лук’янюк

Chatbubbles Коментарів: 0