Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
На площі Центральній бердичівляни протестували проти підняття тарифів
Chatbox Мария Иванова
И я прекрасно понимаю этих люде ...
Time 10:25 - 02-02-2021
ІІІ сесія Бердичівської міської ради: зміни до міського бюджету й рішень міської ради
Chatbox Steve J.
Цифровизация сейчас везде. Мне ...
Time 21:55 - 01-02-2021
Із 24 березня зупиняється рух міського пасажирського транспорту
Chatbox Alisia Bulanova
Да у нас и сейчас не очень хоро ...
Time 20:13 - 28-01-2021
Засідання виконкому: питання про присвоєння Почесного громадянина зняли із розгляду
Chatbox Sergei Kalinovskii
Защо присвоїти почесним званням ...
Time 23:16 - 24-12-2020
З обігу виводять монету та частину банкнот
Chatbox Л. Даренко
Спасибо, что хоть проинформиров ...
Time 11:29 - 29-11-2020
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

Біографія одного дому на вул. Сергія Ковтуна, 16: школа прикажчиків, школи №6 та №4, станція юних техніків

Time Додано: субота, 16 січ. 2021, 18:46 ( близько 1 місяця назад )

Іще один будинок із тривалою та цікавою історією, що знаходиться майже у центрі міста, повз якого неможливо пройти байдуже, бо, здається, порожні вікна-очі так і зазирають у душу, запитуючи: «Невже усе скінчилось?» А колись, ще зовсім недавно, тут вирувало життя, ще й яке! Збудований наприкінці 19-го століття, він і досі міг би слугувати людям, якби... Але давайте почнемо спочатку. Тож біографію цього дому, що на вулиці Сергія Ковтуна,16 (колишня Урицького, а ще раніше – Іванівська) розповідає краєзнавець Анатолій Горобчук.

Біографія одного дому на вул. Сергія Ковтуна, 16: школа прикажчиків, школи №6 та №4, станція юних техніків

Одноповерховий будинок із високим цокольним напівпідвальним приміщенням 1893 або ж 1895 року забудови, за спогалами, належав заможному працівнику банку Вальському. Але, на початку існування будівлі, у ній, на правах оренди, розташувалась міська школа прикажчиків.

Після громадянської війни у стінах цього будинку оселилась так звана трудова школа – 7-річна єврейська школа №6, яка діяла тут до 1933-го року.

У роки ІІ світової війни школа не функціонувала: у час окупації міста тут розташували військовий шпиталь, а у лютому 1942-го – перекладацьке бюро.

Після звільнення Бердичева від нацистських окупантів у будинку відновила навчання нова міська школа, яка отримала номер 4 та носила ім’я Василя Гроссмана. 4-а школа у цих стінах діяла до середини 70-х років.

Школа №4 у цьому приміщенні перебувала тривалий час, до 1976 року, а у серпні 76-ого переїхала у новобудову по Вінницькій,53 (колишня Свердлова) і там успішна та в гарних умовах донині. А у цьому домі оселилась станція юних техніків.

Станцію юних техніків у 1991 році було перейменовано у Центр науково-технічної творчості молоді, який функціонував у цьому домі до липня 2009-го, а потім гуртки науково-технічної творчості перебрались у більш просторе приміщення.

На очах у бердичівлян з кожним роком цей дім занепадає, руйнується. Цією ж дорогою повз нього щоранку чимало молодих батьків ведуть дітлахів у садочок, а увечері повертаються додому, і, не знаходячи відповідей на запитання допитливої малечі про цей обшарпаний будинок, намагаються пришвидшити крок. Та кожен бачить і відчуває: дім ще кличе на допомогу і має право на життя. А хто його почує?..

Репортаж Олени Лук’янюк і Дмитра Піньківського

Chatbubbles Коментарів: 0