Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
У суботу 8-го вересня у Бердичеві – Турнір Лонського!
Chatbox назар мазурець
:champion: :champion: :champion:
Time 19:07 - 07-09-2018
Вийшов із лазні – потрапив під машину
Chatbox Максим Семенюк
Это все тупое враньё ! Человек ...
Time 21:15 - 02-09-2018
Чи зникне 20 приміських маршрутів через складнощі у «Бердичівському АТП-11837»?..
Chatbox Василь Недзельськи...
ТИ ЧМО !!!
Time 00:23 - 23-08-2018
«Наш піт береже піхоти кров»: 26-а артбригада презентувала збірку поезій
Chatbox Сергій Ярошовець
Вона приходить, коли їй забагне ...
Time 22:38 - 15-08-2018
«Прибрався уранці – прибери свою планету…»
Chatbox Олена Лук'янюк
Так, на жаль, не все умістив сю ...
Time 19:34 - 03-08-2018
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

Бердичів та Богуслав стали ближчими одне до одного завдяки творчості Олександра Кошиця

Time Додано: неділя, 01 бер. 2009, 06:00 ( більше 9 року назад )

Українські народні пісні в обробці цієї багатогранної особистості лише нещодавно вийшли з-під заборони, його ж власні твори – і світські, і духовні – до останнього часу на теренах країни не виконувалися взагалі. Тиждень хорового співу у Бердичівському педагогічному коледжі розпочався з ознайомлення із творчістю людини, ім’я якої за кордоном знають, мабуть, краще, ніж на Батьківщині.

Бердичів та Богуслав стали ближчими одне до одного завдяки творчості Олександра Кошиця

Олександр Кошиць... Саме йому — голові музичного відділу Міністерства освіти у Центральній раді — після проголошення Української Народної Республіки Симон Петлюра запропонував створити хорову капелу, підготувати програму і терміново виїхати у велике гастрольне турне світом. Так, за кордоном ім’я Кошиця набуло величезної популярності, а на просторах Союзу — затавроване як «представника ворожої буржуазної музики». На думку фахівців, Олександр Кошиць був одним із тих, хто заклав наріжний камінь до фундаменту вітчизняної культури, саме завдяки його діяльності, кажуть вони, до України музичної в усьому світі почали ставитися із любов’ю та повагою.

Юрій Вялов, викладач Бердичівського педагогічного коледжу: «Це — видатний український композитор, диригент, етнограф, котрий своєю працею проклав дорогу до Європи та світу. Завдяки гастролям його «Української республіканської капели» усюди почули слова «Україна», «українець». Починаючи з того часу, українські пісня й мова стали невід’ємною частиною нашої культури за кордоном. Слухаючи наші пісні, тамтешні мешканці одразу згадують ім’я цього видатного диригента, котре незаслужено було забуте у державі.»

Хорові колективи Бердичівського педколеджу все частіше звертаються до творчості Олександра Кошиця. У його творах та оброблених ним піснях, кажуть у закладі, вони знаходять особливу неповторність та самобутність. Музика, створена митцем, додає людям яскравих вражень та дарує широку гаму художніх переживань.

Різні джерела свідчать: нині у світі нараховується три хорових капели, які носять ім’я Олександра Кошиця. Одна з них створена у канадському місті Вінніпег, де у 1944-му композитор та диригент знайшов своє останнє пристанище. Друга — у Москві, третя — вже близько 40 років існує в українському Богуславі, де у свій час навчався Кошиць. На рахунку останньої чимало перемог на різних музичних форумах, головна з яких — Гран-Прі Всеукраїнського конкурсу ім. Леонтовича. Вперше її учасники завітали до Бердичева. Керівник богуславської хорової капели заслужений діяч мистецтв України Олексій Юзефович відкрив для себе ім’я видатного майстра музики у 60-ті роки, під час навчання в училищі.

Олексій Юзефович, заслужений діяч мистецтв України: «Тоді це ім’я було не тільки забуте, але й заборонене. Так склалося життя, що мене «занесло» до Богуслава, де навчався Кошиць. Із часом утворився зв’язок з його родиною, потім цю тему ми підкинули до нашої музичної спілки. Завдяки таким людям, як Євген Савчук та Анатолій Авдієвський, на Україні вперше відбулося свято, яке присвятили 120-річчю Кошиця. Відбулося воно саме у Богуславі, на базі нашого колективу.»

«... слухаючи цю музику, вже з перших акордів губишся, і не знаєш, де ти, забуваєш про залу і уявляєш, що ти у якомусь храмі, де відбувається священний ритуал народження вічної Краси...» . Відгук на виступ капели Кошиця в одній з французьких газет, що вийшла у далекому 1919-м році, майже повністю співпадає зі словами вдячності бердичівлян на адресу гостей із Богуслава.

Представникам обох міст було легко зрозуміти одне одного. Учасники бердичівських та богуславського хорових колективів є студентами та викладачами одні — педагогічного, інші — гуманітарного коледжу. Обидва міста є невеликі за розмірами та кількістю населення, але мають багату історію. І Бердичів, і Богуслав подарували світові чимало видатних постатей. Отже, як говорять глядачі з Житомирщини та гості з Київщини, у них багато спільного.

Дарина Салій, студентка Бердичівського педагогічного коледжу: «Ми послухали про життя Кошиця: де він мешкав, як працював, які твори збирав... По собі ця людина залишила велику спадщину творів. Також ми познайомилися із богуславськими студентами, отримавши від цього масу задоволення: вони — люди високої культури...»

Аліса Кузьменко, учасниця хорової капели ім. О. Кошиця (м. Богуслав): «Ваше місто — дуже гарне... Старовинне, багате духовно. У Бердичеві ми побачили багато пам’яток історії. Сподобався нам і цей заклад: дуже гарна будівля, привітні студенти...»

Олена Поночовна, учасниця хорової капели ім. О. Кошиця (м. Богуслав): «Нас прийняли дуже добре. Виступ також був організований вдало... Сподобався виступ ваших колективів, та й ми старалися для вас, щоби нас запам’ятали.»

Обмінюючись подарунками, майстри хорового співу висловили сподівання, що ця зустріч — не остання, адже репертуар в їхніх колективах багатий та різноманітний. Та згадали ще одну цитату: у своєму листі Кошицю один із професорів Сорбони написав про українську пісню наступне: «Не може бути кращої та досконалішої пропаганди, щоб дати світові пізнати українську націю. Коли всі українці так співають, то цей народ вартий більше, ніж своєї волі...».

Автор: Олександр Єжель

Камера: Віталій Сінєльніков

Chatbubbles Коментарів: 0