Архів новини

Chatbubbles Останні коментарі
Підготовка до виборів: у Бердичеві затверджено місця для проведення агітації
Chatbox Роман Бабенко
Надеюсь, что в преддверии выбор ...
Time 11:59 - 22-09-2020
Підготовка до виборів: у Бердичеві затверджено місця для проведення агітації
Chatbox Л. Даренко
Это правильно, лишь бы только в ...
Time 11:56 - 22-09-2020
Погода дозволяє, проте ремонт шляхопроводу не проводять...
Chatbox Роман Бабенко
Соглашусь. Можно более тщательн ...
Time 11:52 - 22-09-2020
Погода дозволяє, проте ремонт шляхопроводу не проводять...
Chatbox Л. Даренко
Наверное не следит никто за ним ...
Time 11:37 - 22-09-2020
Подвійна ДТП: загинув водій вантажівки
Chatbox Телерадіокомпанія ...
Уся інформація про ДТП – з офіц ...
Time 11:47 - 22-06-2020
Загружаем курсы валют от minfin.com.uaТут може бути Ваша реклама

Повідомлення

5 червня минає 100 років з Дня народження відомого скульптора Петра Криворуцького

Time Додано: п'ятниця, 05 черв. 2020, 14:04 ( 4 міс. назад )

5 червня виповнюється 100 років з Дня народження відомого скульптора, бердичівлянина Петра Мойсейовича Криворуцького. Творча спадщина майстра скульптурного портрета – понад 800 творів. Це монументи, декоративно-паркові скульптури, надгробки, станкові портрети. В числі його робіт – пам’ятники політичним і громадським діячам, письменникам, спортсменам, видатним постатям культури і науки, воєначальникам. Більше 40 літ Петро Криворуцький працював у скульптурі. Дійсним його покликанням став психологічний портрет. І хоч певний час він жив у Ленінграді, прийшов у цей світ і так само тихо полишив його у Бердичеві.

5 червня минає 100 років з Дня народження відомого скульптора Петра Криворуцького

Розпочалась ІІ світова війна. Усі ці роки він був на фронті, а у вільний час малював. Це уже потім, повернувшись до Бердичева, якусь частину своїх замальовок він залишив в музейних архівах, як і чимало скульптурних робіт.

Після виходу на заслужений відпочинок Петро Криворуцький, знаний і відомий скульптор, повернувся до Бердичева і продовжив свою творчу працю у майстерні Палацу культури.

Серед робіт Криворуцького – скульптури людей знайомих йому і друзів, як-ось художника Олександра Яцюка (тата Ольги Дзюрбей), із яким товаришував з дитинства і відвідував студію скульптури. Впізнаваний портрет заслуженого журналіста, фотокореспондента газети Віктора Коржука. В експозиції музею – й скульптурний портрет Віталію Лонському, засновнику відомої на увесь світ школи стрибунів у висоту. Є в музеї автопортрет та власноруч виконані малюнки. Поряд – барельєф автора «Криворуцький в молоді роки» та картина, написана маслом, «Незакінчений автопортрет».

3 березня 1960 року у Бердичеві встановили пам'ятник Тарасу Шевченку. Бердичівляни знають: це теж велика робота Криворуцького. Скульптура виготовлена з сірого бетону, висотою 2,5 м. В середині 80-х пам'ятник покрили міддю. Цьогоріч пам’ятнику виповнилось 40 років… Скульптор займався й педагогічною діяльністю. Він розробив власну методику навчання скульптурі та узагальнив її в багатьох статтях. І учнем, і другом вважає його викладач художньої школи Валерій Ковальчук.

Скульптури Петра Криворуцького є не тільки в музеї історії – їх чимало у стінах МПК та художньої школи. Роботи талановитого земляка служать навчальним посібником вже більше 30 літ для учнів художки, а залишки скульптурної глини митця ще й досі черпають у підвалах цього приміщення для роботи. Про це із вогником у очах захоплено розповідає Микола Яцюк, викладач, котрий багато літ очолював колектив мистецької школи. Вони були друзями, часто спілкувались і ділились творчими планами. Яким же був характером Криворуцький? – розповідає Микола Сафронович.

Петро Криворуцький помер за роботою у своїй творчій майстерні 11 січня 1987 року, коли створював скульптурний портрет вчителя. Петра Мойсейовича поховали на міському кладовищі… 5 червня, у День народження видатного бердичівлянина принесли квіти на його могилу заступники міського голови Валентина Адаменко і Роман Левицький. У 1992 році на могилі Криворуцького згідно з рішенням міськвиконкому було встановлено бронзове погруддя із зображенням скульптора (автопортрет)

Репортаж Олени Лук’янюк і Дмитра Піньківського

Chatbubbles Коментарів: 0